Szkoła Podstawowa im. Stanisława Młodożeńca w Wilczycach
Pierwszy Dzień Wiosny u uczniów klas starszych.

W czwartek, 21 marca, szkoła świętowała Pierwszy Dzień Wiosny. Zorganizowany został konkurs na najlepszy rysunek przedstawiający wiosnę, podczas którego uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne oraz klasową współpracę. Prace zostały wykonane kolorowymi kredami na asfalcie. Następnie na hali sportowej odbył się mecz: nauczyciele kontra uczniowie (klasa 8 oraz 3 gimnazjum). W tym dniu także w strojach obowiązywały wiosenne barwy – kolor zielony. Uczniowie powrócili do sal z szerokimi uśmiechami i nadzieją, że wreszcie zawita do nas upragniona wiosna.
Andżelika Juda kl.3gim

V Międzyszkolny Konkurs Poezji Angielskiej w Szkole Podstawowej nr 4 w Sandomierzu
Jakub Spychała zajął III miejsce w V Międzyszkolnym Konkursie Poezji Angielskiej w Szkole Podstawowej nr 4 w Sandomierzu.

Andżelika Juda otrzymała wyróżnienie w V Międzyszkolnym Konkursie Poezji Angielskiej w Szkole Podstawowej nr 4 w Sandomierzu. V Międzyszkolny Konkurs Poezji Angielskiej w Szkole Podstawowej nr 4 w Sandomierzu odbył się dnia 17 grudnia 2018r. W konkursie występowali uczestnicy z klas 7-8 SP oraz III kl. gimnazjum ze szkół podstawowych w Sandomierzu, Obrazowa, Łukawy oraz Wilczyc. Celem konkursu było nabywanie umiejętności językowych z języka angielskiego, recytatorskich, aktorskich, ale również kształtowania umiejętności autoprezentacji i wystąpień publicznych. Jakub zaprezentował wiersz „The Rime of the Ancient Mariner” by Samuel Taylor Coleridge.

Andżelika przygotowała wiersz”Sometimes I Think You Don’t Listem to a Word I Say” by Colin McNaughton.

Do konkursu przygotowywała uczniów pani Justyna Skrok.

Pierwszy Dzień Wiosny w przedszkolu

W Pierwszy Dzień Wiosny przedszkolaki gościły u siebie uczniów ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 4 w Sandomierzu. Starsi koledzy przyjechali zaprezentować naszym najmłodszym uczniom postać pani Marii Moczydłowskiej – pierwszej kobiety, która zabrała głos w sejmie. Opowiadali o jej zasługach dla Polski w czasie II wojny światowej. O tym czym jest Polska i patriotyzm. Zajęcia zakończyły się zabawami plastycznymi i konkursem, w którym każdy zdobył nagrodę.
Dziękujemy za ciekawe zajęcia.

Międzyszkolny konkurs "Formujemy korony jabłoni"

Nasza młodzież ma okazje rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania na różnych płaszczyznach,
Tym razem uczniowie mogli wykazać się praktyczną wiedzą z zakresu cięcia i formowania koron drzew owocowych. Uczniowie klasy VIII : Arkadiusz Sendrowicz, Dawid Jasiński i Michał Gradziński wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie "Formujemy korony jabłoni", który odbył się 21 marca w ZSCKR w Mokoszynie. Każdy uczestnik konkursu miał za zadanie w ciągu 90 minut uformować drzewko stosując odpowiednią technikę cięcia i estetykę wykonania na 5 drzewach jabłoni odmiany Idared.
Podczas konkursu panowała miła i serdeczna atmosfera .Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności z zakresu sadownictwa, nawiązali również nowe znajomości.
W czasie prac komisji konkursowej uczestnicy wraz z opiekunami zwiedzali szkołę, nowocześnie wyposażone warsztaty szkolne, szklarnie i laboratoria. Szczególną uwagę zwiedzających zwrócił nowoczesny kombajn " New Holland Cx 5080" oraz symulator odtwarzający pracę tego kombajnu.
Po pracowitym dniu , w szkolnym internacie czekał na nas gorący poczęstunek z pysznym deserem.
B.M.


Uczniowie w Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego w Sandomierzu.

"Człowiek staje się wielki dokładnie w takim
stopniu, w jakim pracuje dla dobra bliźnich"
Mahatma Gandhi
"Bajka wędruje po świecie, dzisiaj do nas zawitała, drogie dzieci dobrze wiecie, że Was bajka pokochała."...

Takimi słowami rozpoczęło się przedstawienie, które w dniu 20.03 uczniowie klasy VIII i III gimnazjum, zaprezentowali chorym dzieciom z oddziału pediatrycznego w Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego w Sandomierzu.
Zaczarowany pociąg zabrał naszych wyjątkowych widzów w podróż
po krainie fantazji, którą zamieszkują Królewna Śnieżka wraz z nieodłącznymi Krasnoludkami, zła Królowa i jeszcze gorsza Czarownica, zmartwiony Kopciuszek i jego złośliwe siostry, beztroski Czerwony Kapturek z podstępnym Wilkiem i dobrą Babcią, urwisy: Bolek, Lolek i Tola oraz zagubieni Jaś i Małgosia. Nie zabrakło także wielkiego Żeglarza Sindbada oraz pracowitej pszczółki Mai, Gucia i ich przyjaciółki Biedronki.
W podróż zabrali nas: Narrator oraz nobliwy Zawiadowca, który zapowiadał każdą stację. Oprawę muzyczną zapewniły Weronika i Kinga z klasy VII.

Dzięki wspaniałej grze aktorskiej uczniów oraz starannie przygotowanym strojom i scenografii - było bajkowo i kolorowo!
Po zakończeniu spektaklu nasi uczniowie poprowadzili zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek: tych bardziej i mniej znanych. Dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajki po rekwizycie oraz po przeczytanym fragmencie książki. Okazało się, że wszystkie dzieci świetnie znają bajki
i doskonale radzą sobie z zadaniami. W nagrodę wszyscy mali pacjenci otrzymali od starszych kolegów "Jajka Niespodzianki".
Czy było warto? Radość i gromkie brawa naszej wyjątkowej publiczności: dzieci, rodziców i personelu medycznego pozwalają na udzielenie twierdzącej odpowiedzi na to pytanie. Cieszymy się, że mali pacjenci mogli choć na chwilę zapomnieć o swojej chorobie, a na ich twarzach zagościł bezcenny uśmiech.
Podsumowując, pobyt w szpitalu był niezwykłą lekcją wrażliwości na drugiego człowieka, którą na pewno warto jeszcze nie raz powtórzyć.

B.M.Wywiadówka 04.04.2019r.
godz. 1500 zebranie ogólne dla rodziców na hali sportowej

godz. 1530 spotkanie dla rodziców z wychowawcami klas na temat zachowania uczniów, frekwencji, wyników nauczania,

Spektakl Szalone Bajeczki z Dziadunia Teczki
14 lutego przedszkolaki wybrały się do opatowskiego Domu Kultury na spektakl Kieleckiego Teatru Lektur pt. „Szalone Bajeczki z Dziadunia Teczki”. W przedstawieniu wykorzystano najpopularniejsze wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy.
Aktorzy opowiadając fragmenty wierszy w bajkowej scenerii sprawili, że dzieci świetnie bawiły się w czasie spektaklu czynnie w nim uczestnicząc. Do prezentacji wiersza Juliana Tuwima ” Rzepka” zaproszono na scenę kilku widzów. Wśród szczęśliwców znalazł się jeden z naszych uczniów.
Na koniec wszyscy zgromadzeni zaśpiewali wspólnie piosenkę pt. „Fantazja”.
Dzieci z uśmiechem na ustach wróciły do szkoły długo dzieląc się wrażeniami między sobą


Spotkanie uczniów klasy 4 z Dzielnicowym Gminy Wilczyce.

27 marca na lekcji wychowawczej w klasie 4 pojawił się Dzielnicowy Gminy Wilczyce starszy sierżant Grzegorz Furman. Spotkanie z uczniami dotyczyło zagrożeń płynących z Internetu. Policjant zwrócił szczególną uwagę na „Cyberprzemoc”, a więc stosowanie przemocy poprzez: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, e - mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w Internecie, portale społecznościowe i inne. Zjawisko cyberprzemocy najkrócej definiuje się jako przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Technologie te to głównie Internet oraz telefony komórkowe.
Do działań określanych jako cyberprzemoc zalicza się m.in:
• wyzywanie, straszenie poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu
• robienie komuś zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody
• publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które kogoś obrażają lub ośmieszają
• podszywane się pod kogoś w Sieci

Niespodzianka dla dziewcząt z klasy 4

Dzień Kobiet – coroczne święto obchodzone 8 marca od 1910 roku. Obchodzono go również w tym roku w klasie 4. Dziewczynki i Pani wychowawczyni zostały obdarowane przez chłopców kwiatami i pięknymi życzeniami. Następnie „Panowie” zaprosili wszystkie „Kobiety” na pizze do pobliskiego Dworku Wilczyce. Świętowanie Dnia Kobiet przebiegało w dobrym humorze i miłej atmosferze. Dziękujemy chłopcom za pamięć i miłą niespodziankę


Ubrania z plastiku

W ramach zajęć technicznych, uczniowie klasy 5 zaprojektowali i zaprezentowali „ubrania” z plastiku. Po zapoznaniu się z teorią: rodzajami, właściwościami i zastosowaniem tworzyw sztucznych uczniowie przystąpili do części praktycznej. Pracując w grupach realizowali kolejne etapy swojego pomysłu. Dzięki sumiennym, systematycznym działaniom, wyobraźni, kreatywności, aktywności i zaangażowaniu wszystkich członków grupy powstały plastikowe „ubrania”. Swoje stroje zaprezentowali na lekcji techniki.
M.G.

„Żywa lekcja chemii” dla naszych młodszych kolegów.

Powiedz mi, a zapomnę.
Pokaż mi, a zapamiętam.
Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.
Konfucjusz
Dnia 22 lutego 2019 roku w naszej szkole uczniowie klasy III gimnazjum wraz z młodszymi kolegami z klasy III szkoły podstawowej, przeprowadzili doświadczenia chemiczne. Gimnazjaliści zaprezentowali doświadczenia, w których wykorzystane zostały produkty, które każdy z nas zna z życia codziennego. Uczniowie między innymi wykonali Wulkan czy zabarwili wywar z czerwonej kapusty octem i roztworem sody. „Żywa lekcja chemii” bardzo spodobała się młodszym kolegom, którzy z wielkim zainteresowaniem i energią uczestniczyli w zajęciach.
Natalia Łowicka

Sandomierz w obiektywie…

Dnia 15 lutego 2019 roku klasa III gimnazjum uczestniczyła w wycieczce do Sandomierza. Tematem przewodnim wyjazdu był plener fotograficzny pt. W poszukiwaniu oznak wczesnej wiosny. Wszyscy wesoło maszerowali po Starym Mieście i innych pięknych miejscach Sandomierza. Wycieczka zakończyła się pysznym obiadem. Uczniowie do szkoły powrócili pełni energii i dobrego humoru.
Natalia Łowicka

Zmiana planu lekcji od 28.01.2019r.
Zmiana planu lekcji od 28.01.2019r.

Plany dla poszczególnych klas tutaj

Plan w dzienniku elektronicznym będzie dostępny od 28.01.2019r.


II miejsce Arkadiusz Sendrowicza w konkursie Szybuj bezpiecznie w internecie.


Dnia 19.12.2019r. w Kielcach odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze”. W trakcie ogłoszone zostały wyniki oraz przyznano nagrody uczniom, którzy wieli udział w konkursie.
W kategorii wiekowej: klasy 4-8 szkoły podstawowej, w konkursie wzięło udział 99 szkół, łącznie zgłoszono 186 prac. W ramach realizacji projektu z naszej szkoły do konkursu zostały zgłoszone prace uczniów z klas 1-3 szkoły podstawowej. Oraz VIII szkoły podstawowej: Arkadiusz Sendrowicz i Bartosz Śmigała.
Uczeń nasze szkoły Arkadiusz Sendrowicz zajął II miejsce. Osiągnięty wynik jest ogromnym wyróżnieniem dla ucznia. Zwycięzca otrzymał nagrodę rzeczową: kalendarz, książkę oraz zestaw głośników komputerowych.
Fakt przystąpienia szkoły do udziału w projekcie zainicjowała pani Dyrektor Ewa Dragan. Pierwszym etapem jego realizacji był udział nauczyciela informatyki w konferencji rozpoczynającej realizację projektu.
W czasie spotkania przedstawiciele policji i fundacji zajmującej się bezpieczeństwem młodzieży korzystającej z Internetu przestawili zagrożenia, na które narażony jest młody użytkownik, w czasie korzystania z Internetu. Następnie reprezentant Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach przedstawił zasady konkursu i formy realizacji projektu.
W ramach realizacji zadań powyższej inicjatywy uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej uczestniczyli w zorganizowanych w szkole warsztatach. Ich tematem były konsekwencje wynikające z korzystania z telefonów komórkowych, tabletów oraz komputerów na nasze zdrowie /wzrok, wady postawy, słuch/. Ponadto uczniowie dowiedzieli się czym jest Internet, z jakich usług mogą korzystać w trakcie użytkowania sieci /strony ww. email, czat/ oraz w jaki sposób bezpiecznie posługiwać się jego zasobami.
Klasy VII szkoły podstawowej i III gimnazjum wzięły udział w warsztatach, których tematem było zjawisko hej tu w Internecie. Uczniowie poznali również sposoby radzenie sobie z tym zjawiskiem w codziennym życiu.
Dnia 30.11.2018r. uczniowie klasy VII, VIII szkoły podstawowej oraz III gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem policji dzielnicowym ST. SIERŻ. GRZEGORZ FURMAN, którego przedmiotem był problem cyberbezpieczeństwa w sieci oraz braku anonimowości w korzystaniu z Internetu.

11 .O1.2019 PIĄTEK CHOINKA DOWOZY I ODWOZY
DOWOZY
11.00 Studzianki - Pielaszów – Daromin – 11.10 Przezwody 11.20 Pęczyny
11.30 Wilczyce Ostra Góra
11.00 Łukawa – 11.10 Zagrody – 11.20 Tułkowice – Wilczyce
11.25 Bugaj
11.40 Kolonie Wilczyce

ODWOZY
18.00 Tułkowice – Zagrody- Wysiadłów – Łukawa
18.00 Bugaj – Kolonie Wilczyce
18.20 Pęczyny – Przezwody - Daromin – Pielaszów - Studzianki

Trzy…, dwa…, jeden… KLUB MŁODEGO CZYTELNIKA start!

Dnia 18 grudnia 2018 roku w naszej szkole odbyło się pierwsze spotkanie Klubu Młodego Czytelnika. Idea, której podstawowym celem jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zainicjowana została przez panią Lidię Rutkowską - kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Wilczycach. W ramach podjętej współpracy w naszej szkole zaplanowany został cykl spotkań, w czasie których pani Rutkowska będzie czytała uczniom fragmenty książek z zakresu literatury dziecięcej. Członkami Klubu Młodego Czytelnika zostali uczniowie klas I - IV szkoły podstawowej.
W czasie pierwszego spotkania dzieci miały okazję poznać treść opowiadań pt. „Córka Korrigana” oraz „Mały troll w zielonej czapce” z książki pt. „Legendy o elfach” autorstwa Gudule. Dla uczniów przygotowany został również konkurs. Po każdym spotkaniu chętni klubowicze mają za zadanie przygotować ilustrację lub napisać własne zakończenie przeczytanej historii. Dla autorów najciekawszych prac przygotowane zostały atrakcyjne nagrody.
Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie wśród najmłodszych. Liczymy, że inicjatywa głośnego czytania książek zachęci uczniów do samodzielnej przygody z literaturą.


Niezwykłe spotkanie z meksykańskim bohaterem - oglądamy spektakl pt. „Zorro”.

Tego bohatera znamy wszyscy: czarna peleryna, twarz ukryta pod tajemniczą maską. Wykorzystując spryt oraz umiejętność mistrzowskiego posługiwania się szpadą „…odbierał bogatym i rozdawał biednym”. Zorro to najsłynniejszy meksykański bohater, który walczył w obronie słabszych i potrzebujących.
Dnia 14 grudnia 2018 roku uczniowie klas I - IV oglądnęli spektakl Teatru Dzieci Zagłębia im. J. Dormana w Będzinie pt. „ Zorro”. Przedstawienie teatralne transmitowane było na żywo za pomocą łącza internetowego. Widzowie iTeatru mieli okazję przenieść się do słonecznego Meksyku, gdzie Don Diego di Ahuilera zwany El Zorro podjął walkę z okrutnym Gubernatorem, który terroryzował mieszkańców miasteczka Nuevo Leon. Atrakcyjność spektaklu dopełniły inspirowane sztuką ludową kostiumy, piękna scenografia oraz oprawa muzyczna oparta na meksykańskich dźwiękach.
Autorem sztuki jest Dariusz Czajkowski, przedstawienie wyreżyserował zaś Arkadiusz Klucznik. W spektaklu wystąpili: Katarzyna Bała, Edyta Dziura, Sara Lech, Agata Madejska, Agnieszka Raj-Kubat, Joanna Rząp, Ewa Zawada, Karol Gaj, Patrycy Hauke, Jacek Mikołajczyk, Stefan Szulc, Michał Woźniak, Rafał Pietrzak, Wojciech Żak.
Idea iTeatru w doskonały sposób przybliżyła młodemu widzowi sztukę żywego słowa, która przekazana została w formie przedstawienia teatralnego.

Warsztaty - „Dzieci świata”

13.12.2018 w naszej szkole odbyły się warsztaty podróżnicze „Dzieci świata”. Tym razem dzieci miały okazję nauczyć się powitania w różnych językach, zaśpiewać piosenkę po angielsku „Hello to All…” Dowiedziały się również, dlaczego ludzie mają różny kolor skóry, poznały zwyczaje, zabawy oraz zabawki ich rówieśników w innych zakątkach świata np. zapasy sumo z Japonii, zabawa w workach kawowych z Kolumbii, bawiły się bączkami Aborygenów z Australii, przymierzały stroje z różnych krajów np. Hiszpanii, Chin, Indii.

Świętujemy sukcesy naszych uczniów!

Dnia 07 grudnia 2018 roku w naszej szkole zorganizowany został uroczysty apel . W trakcie spotkania Pani Dyrektor Ewa Dragan wraz ze społecznością szkolną złożyła gratulacje zawodnikom ze szkolnych drużyn piłki ręcznej. W czasie finału turnieju Małej Ligi Piłki Ręcznej, który odbył się 05 grudnia 2018 roku w Kielcach nasza drużyna (kategoria wiekowa: klasy 7 - 8 szkoły podstawowej i III gimnazjum) zajęła I miejsce. Natomiast młodsi zawodnicy (kategoria wiekowa: klasy 4 - 6 szkoły podstawowej) wywalczyli IV miejsce w turnieju.
Ogromny sukces naszych zawodników to wynik wytrwałej pracy w czasie treningów, konsekwencji działania uczniów oraz zaangażowania w pracę z młodzieżą trenera Macieja Gajdy.
----------------------------------------------------------------------------------------

W czasie spotkania ogłoszone zostały również wyniki szkolnego konkursu „100 zadań na 100 - lecie Państwa Polskiego 1918 - 2018”. Został on zorganizowany w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas 4 - 8 szkoły podstawowej oraz III gimnazjum. Mieli oni za zadanie rozwiązać test, który składał się z zadań z zakresu: matematyki, chemii, przyrody/biologii i geografii. Laureatami konkursu zostali uczniowie poszczególnych klas, którzy uzyskali najwyższy wynik z testu:
Kl. IV - Jakub Ostrowski
Kl. V - Roda Kamila
Kl. VI - Świątek Karolina
Kl. VII - Patrycja Grudzień
Kl. VIII - Dawid Jasiński
Kl. III gimnazjum - Andżelika Juda
Zwycięzcy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Warsztaty dla kl.4, 8, 3gim

W dniu 14.12.2018 w naszej szkole odbyły sie zajęcia z przedstawicielem Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Sandomierzu Lucją Strużyk. Pani pedagog spotkała sie z uczniami klas: 4, 8 szkoły podstawowej i 3 gimnazjum.
Zajęcia w klasie 4 dotyczyły stylów i sposobów skutecznego uczenia. Uczniowie dowiedzieli się jak się uczyć, by mniej się uczyć , a dużo nauczyć i wiele umieć.
Lekcje w klasie 8 i 3 dotyczyły doradztwa zawodowego. Pani pedagog przeprowadziła badania diagnostyczne pomagające określić możliwości intelektualne, zdolności i zainteresowania uczniów. Odpowiadała na pytania tym, którzy są jeszcze niezdecydowani w wyborze kierunku kształcenia i zawodu.
M.G.