Szkoła Podstawowa im. Stanisława Młodożeńca w Wilczycach
PODZIĘKOWANIA
W dniu 10 grudnia zakończyła się akcja zbiórki artykułów na rzecz schroniska dla zwierząt w Sandomierzu. Składamy serdeczne podziękowania Pani Dyrektor, za umożliwienie przeprowadzenia akcji w szkole podstawowej. Ponadto podziękowania kierujemy do wychowawców klas, uczniów, rodziców oraz pracowników szkoły. Szczególne podziękowania składamy Pani Bożenie Mrozowskiej oraz uczniom klasy VIII, Pani Joannie Wieczorek oraz uczniom klasy V, Pani Elżbiecie Jankowskiej oraz uczniom klasy VI, gdyż są to osoby, które włożyły najwięcej serca oraz pracy w przeprowadzenie naszej zbiórki. Podziękowania składamy również Pani Krystynie Oszczudłowskiej – kierownik OPS w Wilczycach za wsparcie akcji oraz Państwu Ewie i Janowi Roźmiej za pomoc w transporcie zebranych artykułów.
Organizatorzy akcji:
Barbara Grudzień
Marta Majchrowska


Wycieczka do schroniska dla zwierząt.

W dniu 18 grudnia dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wilczycach odwiedziły Schronisko dla zwierząt w Sandomierzu. Klasa V pod opieką Pani Barbary Grudzień i Pani Aleksandry Suchodolskiej przekazała zebrane artykuły dla zwierzaków. Wycieczka miała na celu szeroko rozumianą pomoc rzeczową, ale również wartość edukacyjną. Dzieci mogły zobaczyć jak funkcjonuje schronisko, jakie warunki bytowe towarzyszą podopiecznym i posłuchać bardzo przejmujących historii poszczególnych zwierzaków. Musimy pamiętać o tym, że każde zwierzę, które przebywa w schronisku znalazło się tam nie z własnej woli, ale z winy człowieka. Dlatego nie bądźmy obojętni, pomagajmy i pamiętajmy, że dobry uczynek zawsze powraca.
Barbara Grudzień


BOŻE NARODZENIE 2018 R.
Niech magia świąt Bożego Narodzenia
wypełni ten wyjątkowy czas
spokojem, miłością i ciepłem rodzinnej atmosfery,
a nadchodzący Nowy Rok 2019
przyniesie same szczęśliwe dni,
które upłyną w zdrowiu i z uśmiechem.

Dyrektor, Grono Pedagogiczne i Uczniowie
Szkoły Podstawowej W Wilczycach
.

WIELKI SUKCES NASZEJ MŁODZIEŻY!
WIELKI SUKCES NASZEJ MŁODZIEŻY!
.

W dniu 05.12.2018 r. nasi uczniowie zajęli 4 miejsce /kategoria wiekowa kl. 4-6/ oraz 1 miejsce /kategoria wiekowa kl. 7-8 i gimnazjum/ w turnieju Małej Ligi Piłki Ręcznej .


GRATULUJEMY !!!
ZAWODNIKOM I TRENEROWI MACIEJOWI GAJDZIE !!!
.


O wydarzeniu piszą:
Echo dnia
Gazeta
TVP Kielce

Świetlicowa Wymiana Pocztówkowa

W związku z 100 rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości, dzieci z naszej świetlicy przystąpiły do ogólnopolskiej akcji: ”Świetlicowa Wymiana Pocztówkowa”.
Wymiana pocztówkowa to świetna zabawa dla dzieci żyjących w czasach, w których jesteśmy „osaczeni” przez portale społecznościowe, dzięki którym możemy kontaktować się z ludźmi na całym świecie za pomocą zaledwie kilku przycisków. W dobie komputerów i internetu coraz bardziej zanika zwyczaj porozumiewania się w tradycyjny sposób. Wysyłanie pocztówek i listów należy do rzadkości, szczególnie wśród młodszego pokolenia, a poczta dla większości stała się miejscem obcym.
Akcja ta jest także bez wątpienia nietuzinkową lekcją geografii. Dzieci podziwiając widokówki
z różnych części kraju, a także ośrodków polonijnych mają możliwość poznania innych regionów, miast i ciekawych zakątków. Możliwość nawiązania kontaktów z rówieśnikami z pewnością otworzy dzieci na świat i pozwoli utworzyć nowe więzy.
Zasada tej akcji jest prosta: dzieci uczestniczące w programie wymieniają się kartkami pocztowymi z uczniami innych szkól biorących udział w zabawie. Docelowym zadaniem jest wysłanie i otrzymanie 100 kartek i umieszczenie ich na mapie Polski.
Wymiana pocztówkowa będzie trwała do końca stycznia 2019.

Spotkanie z górnikiem

Barbórkę obchodzimy 4 grudnia i tego właśnie dnia, już po raz drugi, zaszczycił nas swoją obecnością emerytowany górnik Pan Kazimierz Płaza.
Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I-III mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy związanych z jakże trudnym i niebezpiecznym zawodem górnika. Pan Kazimierz z dużym zaangażowaniem opowiadał o tym jak wygląda górniczy mundur galowy oraz co oznaczają poszczególne jego elementy.
Dzieci odwdzięczając się górnikowi wyrecytowały wiersze oraz wręczyły podziękowanie. Złożyły również życzenia Panu Kazimierzowi oraz wszystkim górnikom pracującym w naszym kraju.

Andrzejki 2018

Zgodnie z tradycją 29 listopada w naszej szkole zorganizowana została zabawa andrzejkowa. Za przygotowanie imprezy odpowiedzialny był Samorząd Szkolny. Zabawa rozpoczęła się o godzinie 11:00. Podczas trwania dyskoteki chętni, którzy chcieli poznać swoją przyszłość, mieli okazję sobie powróżyć. Dla uczestników zabawy przygotowane zostały również liczne konkursy, w których uczniowie chętnie brali udział. Największe emocji wywołały wybory na królową i króla Andrzejek. Jury jednogłośnie królem balu wybrało Pawła Łukawskiego (kl.IV), królową zaś została Amelia Śmiechowska (kl. V). Po koronacji „para królewska” zaprezentowała swoje taneczne umiejętności na parkiecie. W czasie zabawy andrzejkowej wszyscy jej uczestnicy świetnie się bawili.
Natalia Łowicka kl. 3gim
-------------------------------------------------------------------------------------------------

W dniu 29.11.2018 odbyła się w naszej szkole długo oczekiwana zabawa andrzejkowa. Dzieci młodsze i starsze bawiły się na dyskotece integrującą społeczność szkolną. Kochane mamy przygotowały dla wszystkich pyszny posiłek.
Tajemniczości całej scenerii dodawały symbole wiedzy magicznej, świece, lampiony i inne elementy dekoracji. Wróżby pobudzały wyobraźnie, pozwalały oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w świat marzeń i fantazji.
Zabawy, radości i uśmiechów było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następne andrzejki.
Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co przepowiedziały wróżby.

Kampania „Twój miś może zostać ratownikiem”

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stanisława Młodożeńca w Wilczycach, powiat sandomierski, włączyli się do zbiórki maskotek dla dzieci poszkodowanych w wypadkach.
Celem kampanii, zapoczątkowanej w Zgierzu pod Łodzią, jest udzielanie wsparcia psychologicznego, minimalizowanie stresu i zwiększania poczucia bezpieczeństwa dzieci poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, pożarach i innych niebezpiecznych zdarzeniach. Wykazano, że wręczenie poszkodowanemu dziecku zabawki, podczas sytuacji stresogennej, odwraca jego uwagę od tego, co dzieje się dookoła, a jak wiadomo, często są to bardzo traumatyczne zdarzenia.
Nawiązując do tej sytuacji powstał pomysł kampanii, polegającej na zbieraniu używanych (lub nowych) maskotek w miejscach publicznych, takich jak szkoły, sklepy, urzędy, które po odświeżeniu trafią do Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych na terenie województwa.
To akcja, która niesie ze sobą wiele korzyści, jak np. wydźwięk edukacyjny, jakim jest propagowanie zachowań, które wpływają na bezpieczeństwo, ale jest także doskonałą okazją do zwrócenia uwagi na to, że w wypadkach, pożarach i innych niebezpiecznych zdarzeniach, częstymi poszkodowanymi są dzieci, które właśnie wtedy, już na etapie akcji ratowniczej, należy otoczyć szczególna opieką. Przede wszystkim jednak, kampania ma aspekt społeczny - zwracający uwagę na krzywdę innych.

Wróżby andrzejkowe w klasie 4

„Ową przyszłość dziś bez wielkich mozołów
Wskazać może wosk stopiony lub ołów,
Gdy swobodną kroplą w wodę upadnie
Rzecz ciekawa, co tam z niego się złoży?
Pewno młodzian urodziwy, a hoży.”
Andrzejki obchodzone są w noc z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię dnia św. Andrzeja. Zgodnie z tradycją, św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać, jaka przyszłość ich czeka w uczuciach, zdrowiu, pracy. Nasze babcie nie świętowały Andrzejek wspólnie z dziadkami. Chłopcy i dziewczęta bawili się osobno. Mniej w niej było śmiechu i radości, a więcej skupienia, magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Przez lata zwyczaje się zmieniły, teraz bawimy się wspólnie, wróżąc sobie nawzajem, łącząc te wróżby z konkursami i wesołą zabawą. Tak właśnie było w klasie 4. Uczniowie przygotowali wróżby ukryte w własnoręcznie wypiekanych piernikach i babeczkach oraz w magicznej puszce i pudełku. Nie zabrakło oczywiście lania wosku przez klucz. Symbole,które udało im się w ten sposób stworzyć były bardzo różnie interpretowane. Wszyscy dobrze sie bawili, współdziałali i byli bardzo aktywni.

Wychowawczyni

Finalistka Ogólnopolskiego Szkolnego Konkursu Poezji.

Uczennica naszej szkoły Maja Niewiadomska z klasy 2 została finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Poezji „MYŚMY WCIĄŻ DO NIEPODLEGŁEJ SZLI…”
Maja samodzielnie napisała wiersz dotyczący dążenia Polaków do niepodległości i wolności i z inicjatywy rodzica, zgłosiła go do organizatora konkursu Stowarzyszenia „Delta”. Przeszła do II etapu – finału i zaprezentowała publicznie wiersz we własnej interpretacji. Pod uwagę brane były: wartość artystyczna, oryginalność, adekwatność wyrazu artystycznego do tekstu, inwencja. Etap finałowy odbył się w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym. Gratulujemy.
M.G.

Koncert Patriotyczny

W dniu 18 listopada 2018r., nasi uczniowie wzięli udział w uroczystym koncercie z okazji 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, który odbył się w Centrum Kultury w Wilczycach. W części artystycznej koncertu ,,Niepodległa” wystąpili: klasa 4 – Julia Andura, Weronika Rutkowska, Julia Hała, klasa 5 –Michał Hała i Wiktoria Sowińska, klasa 6 – Oliwia Kalita, Julia Suchodolska i Karolina Świątek, klasa 8 – Julia Chała, klasa 3 gimnazjum – Aleksandra Dębowska. W repertuarze wykonawców znalazły się pieśni patriotyczne, partyzanckie, wojskowe, które powstały i były śpiewane podczas zaborów oraz I i II wojny światowej.
M.G.

Szkoła Podstawowa z Wilczyc w najlepszej czwórce MLPR
  • 136 czytań

15 listopada 2018 r., na hali sportowej w Czajkowie Południowym , rozegrany został pierwszy Turniej Ćwierćfinałowy Szkół Podstawowych (klasy 4 - 6) XV edycji Małej Ligi Piłki Ręcznej. Tym razem szkoła Podstawowa z Czajkowa gościła 6 drużyn: SP Wilczyce, SP Sichów Duży, SP 4 Jędrzejów, SP Wolica, SP Raczyce oraz SP Czajków Południowy. W pierwszym meczu nasi młodzi szczypiorniści z Wilczyc rozpoczęli bój o cenne punkty ze szkołą z Jędrzejowa, po zaciętej walce nasza drużyna niestety przegrała jedną bramką straconą w ostatnich sekundach meczu. Kolejnym spotkaniu zawodnicy naszej szkoły nie załamali rąk i wygrali pewnie z chłopcami z Raczyc. Zawody rozgrywały się w bardzo zaciętej rywalizacji na boisku, a na trybunach panował gorący doping kibiców licznie zebranych na hali sportowej. O końcowym wyniku turnieju i awansie dwóch drużyn finałów MLPR miał zdecydować ostatni mecz ćwierćfinałów SP Wilczyce kontra SP Wolica. Na tablicy wyniku tego meczu co chwila widniał remis, a nasza drużyna odpowiadała bramką z bramkę, by w ostatniej sekundzie spotkania wyjść na prowadzenie i przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Dzięki tej wygranej szkoła z Wilczyc zajęła I miejsce i zagra o finał XV edycji MLPR 5 grudnia w Kielcach z SP Iłża, która zajęła II miejsce w drugim ćwierćfinale.
Poniżej wyniki wszystkich spotkań :
Szkoła Podstawowa Wilczyce - Szkoła Podstawowa Wolica 15:14 (7:7)
Szkoła Podstawowa Wilczyce - Szkoła Podstawowa Raczyce 14:11 (9:5)
Publiczna Szkoła Podstawowa Czajków Południowy - Szkoła Podstawowa Wolica 20:17 (9:10)
Publiczna Szkoła Podstawowa Czajków Południowy - Szkoła Podstawowa Nr 4 Jędrzejów 18:18 (11:9)
Publiczna Szkoła Podstawowa Czajków Południowy - Szkoła Podstawowa Raczyce 14:6 (7:3)
Szkoła Podstawowa Wolica - Publiczna Szkoła Podstawowa Sichów Duży 22:12 (8:6)
Szkoła Podstawowa Nr 4 Jędrzejów - Szkoła Podstawowa Wilczyce 13:12 (8:8)
Szkoła Podstawowa Nr 4 Jędrzejów - Publiczna Szkoła Podstawowa Czajków Południowy 18:18 (9:11)
Szkoła Podstawowa Nr 4 Jędrzejów - Publiczna Szkoła Podstawowa Sichów Duży 15:15 (7:6)
Publiczna Szkoła Podstawowa Sichów Duży - Szkoła Podstawowa Raczyce 6:6 (3:3)

Drużyny gimazjum gra w Finałach XV Małej Ligi Piłki Ręcznej
  • 116 czytań

Awans naszej gimnazjalnej drużyny do Finałów XV Małej Ligi Piłki Ręcznej

14 listopada 2018 r., na hali sportowej w Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Kielcach, rozegrany został pierwszy Turniej Ćwierćfinałowy Szkół Podstawowych (7 i 8 klasy podstawowe i 3 klasa gimnazja) XV edycji Małej Ligi Piłki Ręcznej. Sześć zespołów z regionu świętokrzyskiego: z Piekoszowa , z Czajkowa Południowego, z Ożarowa, z Wilczyc, oraz 2 szkoły z Kielc z nadziejami na awans do finałowej czwórki, rozpoczęło bój o cenne punkty. Zanim jednak rozpoczęły się mecze, wszystkie drużyny wkroczyły na parkiet hali, by przy dźwiękach hymnu Małej Ligi, zaprezentować się zgromadzonej publiczności. Drużyna z Wilczyce nie oddała prymatu z eliminacji i z bardzo dobrej strony zaprezentowała się w ćwierćfinałach .Wysokie wygrane naszej drużyny z Gimnazjum z Piekoszowa, Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki z Kielc i Gimnazjum im. św. Jadwigi Królowej również z Kielc zapewniły nam awans z pierwszego miejsca do finałów MLPR., gdzie 5 grudnia w Kielcach na hali Politechniki zmierzą się w półfinale z chłopcami z Iłży o wielki finał!!!
Szkoła Podstawowa Wilczyce - Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki Kielce16:7 (8:5)
Szkoła Podstawowa Wilczyce - Gimnazjum im. św. Jadwigi Królowej Kielce17:10 (7:2)
Szkoła Podstawowa Wilczyce - Gimnazjum Piekoszów 17:11 (8:4)
Publiczna Szkoła Podstawowa Czajków Południowy - Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki Kielce 18:11 (8:6)
Publiczna Szkoła Podstawowa Czajków Południowy - Gimnazjum im. św. Jadwigi Królowej Kielce 23:14 (10:6)
Publiczna Szkoła Podstawowa Czajków Południowy - Gimnazjum Piekoszów 15:12 (7:3)
ZPO Szkoła Podstawowa Ożarów - Gimnazjum im. św. Jadwigi Królowej Kielce 10:6 (4:4)
ZPO Szkoła Podstawowa Ożarów - Gimnazjum Piekoszów 9:6 (6:2)
Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki Kielce - ZPO Szkoła Podstawowa Ożarów 12:9 (7:4)

11 LISTOPADA ROCZNICA 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

8-go listopada 2018 r w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie Szkoły Podstawowej przygotowali akademię pod czujnym okiem Pani Edyty Lach - Łukasiewicz oraz Pani Renaty Teter. Akademia miała charakter mocno patriotyczny, a jej dopełnieniem były odegrane przez uczniów scenki pantomimiczne. Mamy nadzieję, że nasza akademia skłoniła do refleksji wszystkich nauczycieli, uczniów oraz zaproszonych gości.

Samorząd uczniowski

„11 listopada 100 lecie niepodległości Polski” -zajęcia otwarte

9 listopada 2018 roku dzieci z przedszkola gościły w progach naszej szkoły swoich Rodziców, którzy zostali zaproszeni na zajęcia otwarte na temat „11 listopada- 100 lecie niepodległości Polski”. Na wstępie goście wraz z dziećmi zaśpiewali wspólnie hymn Polski, dzieci zarecytowały wiersz, „Kto ty jesteś?”, zapoznały się z historią odzyskania wolności przez Polskę po 123 latach niewoli, z symbolami narodowymi naszego kraju. Następnie dzieci ze swoimi Rodzicami uczestniczyły w zabawach ruchowych i dydaktycznych oraz plastycznych, na których bawiły się a także wykonały pracę -godło Polski. Zajęcia te pomogły dzieciom zrozumieć znacznie pojęcia patriotyzmu oraz nabyć nowe wiadomości o naszym kraju.
MY TEŻ PAMIETAMY O ODZYSKANIU NIEPODLEGŁOSCI PRZEZ POLSKĘ

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.
Uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę . Na zajęciach technicznych dzieci z klasy 4 i 6 wykonały kotyliony, klasa 5 prace z kuleczek z bibuły, a gimnazjaliści godła Polski z własnoręcznie barwionego ryżu.
M.G.

Mała liga piłki ręcznej - gimnazjum.
  • 150 czytań

AWANS NASZEJ PODSTAWÓWKI DO ĆWIERĆFINAŁOW
MAŁEJ LIGI PIŁKI RĘCZNEJ

17. października 2018 r. na hali sportowej w Czajkowie Południowym odbył się Turniej Eliminacyjny Szkół Podstawowych (7 i 8 klasy podstawowe i 3 klasa gimnazja) XV edycji Małej Ligi Piłki Ręcznej.
Zawodnicy reprezentujący naszą szkołę wywalczyli I miejsce i awansowali do ćwierćfinałów, które odbędą się 14 listopada 2018r. w Kielcach. Najlepszym strzelcem turnieju został Kacper Siudak uczeń naszej szkoły
Skład drużyny Szkoły Podstawowej w Wilczycach: Łukasz Warzocha, Mateusz Macioszek, Jakub Stachyra, Dawid Jasiński, Bartosz Śmigała, Arkadiusz Sendrowicz, , Kamil Zakłada, Jakub Spychała, Kacper Siudak, Zbigniew Wasilewski, Daniel Surmański, Bartłomiej Ziółkowski, Karol Śmiechowski.
Opiekun: Maciej Gajda
Trzymajcie kciuki za naszą drużynę w meczach ćwierćfinałowych!

Młodzi kolarze uczcili 100-lecie Niepodległości

9 listopada 2018 r. grupa młodzieży ze Szkółki Kolarskiej Wilczyce wraz z opiekunami wzięła udział w rajdzie rowerowym z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Wilczycach. Na trasie rajdu uczestnicy wyprawy oddali cześć poległym bohaterom, których mogiły i pomniki znajdują się na terenie Gminy Wilczyce i okolic.
Mała liiga piłki ręcznej - szkoła podstawowa
  • 116 czytań

Turniej Eliminacyjny XV Małej Ligi Piłki Ręcznej
Szkół Podstawowych (klasy 4 - 6) w Wilczycach

18 października 2018 roku w hali sportowej Szkole Podstawowej w Wilczycach odbyły sie Eliminacje do XV Małej Ligii Piłki Ręcznej. W turnieju udział wzięło 6 zespołów: drużyna gospodarzy z Wilczyc, Osieka, Sichowa Dużego, Ożarowa, Jurkowic oraz Czajkowa Południowego.
Organizatorem turnieju od 2004 r. jest fundacja Vive Serce Dzieciom, która towarzyszy zawodnikom podczas całego cyklu rozgrywek. Oficjalnego otwarcia eliminacji dokonali: pani Grażyna Jarosz - prezes fundacji Vive Serce dzieciom oraz pani Ewa Dragan - Dyrektor Szkole Podstawowej w Wilczycach.
Trenerzy starannie przygotowali swoich zawodników do rywalizacji, a mecze były niezwykle zacięte i na bardzo wysokim poziomie. Było bardzo gorąco nie tylko na parkiecie, ale również na trybunach, gdzie kibice drużyny z Wilczyc wspaniale pomagali swoim zawodnikom.
Zespół z Wilczyc zdobył I miejsce i z kompletem punktów awansował do ćwierćfinałów, które odbędą się 15. listopada 2018 r. w Czajkowa Południowego. Najlepszym strzelcem turnieju został Marcin Rutkowski uczeń naszej szkoły, który rzucił aż 49 bramek.

XV edycja Turnieju Małej Ligi Piłki Ręcznej Szkoły Podstawowe kl 4-6 grupa II w Wilczycach

"Z Podwórka na Stadion"

25 października 2018 r. w hali sportowej Szkole Podstawowej w Wilczycach odbyły się eliminacje do finału wojewódzkiego turnieju w piłce nożnej „Z Podwórka na Stadion” chłopców z rocznika 2009 i 2010 . W zawodach wzięło udział 6 drużyn. Nasza szkoła zajęła drugie miejsce.