Szkoła Podstawowa im. Stanisława Młodożeńca w Wilczycach
Teatr kukiełkowy w naszej szkole

Dnia 18 grudnia 2012 roku w Szkole Podstawowej w Wilczycach odbyło się przedstawienie pt. "Piękna i bestia" którego twórcami są aktorzy z Teatru Lalek KUKIEŁKA. Przedstawiona historia to wzruszająca opowieść o dobroci serca oraz miłości, która pozwoliła pokonać przeciwności losu i uprzedzenia. Bogato zdobione kukiełki podkreśliły sceniczny charakter bohaterów bajki. Dodatkowym walorem przedstawienia była jego muzyczna oprawa oraz profesjonalna dekoracja. Widzowie, a szczególnie ci najmłodsi, z uwagą i zaciekawieniem oglądali wzruszającą historię odegraną przez piękne kukiełki.
MIKOŁAJ U DZIECI

6 grudnia już od rana nasi najmłodsi uczniowie nadsłuchiwali dźwięku dzwonka św. Mikołaja. Ten wyjątkowy gość nie kazał na siebie długo czekać. Przybył do dzieci z workami pełnymi prezentów. Emocji było wiele, a po otrzymaniu prezentów uśmiech zagościł na twarzy każdego dziecka. Mikołaj rozmawiał z dziećmi, ale również przyjmował prezenty zrobione specjalnie dla niego przez dzieci. Radości nie było końca. Obiecał, że za rok znów nas odwiedzi. Czekamy.....
Wyjazd maluchów do krainy zabaw FIGLOLAND w Tarnobrzegu
Dnia 4 grudnia 2012 roku uczniowie z klas 0A, 0B i I Szkoły Podstawowej w Wilczycach uczestniczyli w wycieczce do krainy zabaw FIGLOLAND w Tarnobrzegu. Na dzieci z naszej szkoły czekało tam wiele atrakcji rozwijających sprawność ruchową oraz ich wyobraźnię.Najmłodsi miło spędzili czas bawiąc się między innymi w dwupoziomowym labiryncie z przeszkodami oraz w dużym basenie z piłeczkami. Ciekawą atrakcją były również drabiny i liny do wspinania, mega klocki z gąbki oraz automaty do gier. Wyjazd dzieci został zorganizowany i sfinansowany w ramach realizowanego projektu "Wdrożenie dzieci sześcioletnich do edukacji szkolnej", na który szkoła otrzymała kwotę 10 000 złotych.
Świety Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze
Tradycja andrzejkowych wróżb sięga najprawdopodobniej czasów pogańskich. Andrzejkowe tradycje miały wskazać młodym dziewczętom ich przyszłego męża. Dlatego też wieczorem w wigilię imienin Andrzeja, panny spotykały się, aby zstępujące na ziemię duchy wskazały im właściwego wybranka serca. Według dawnych wierzeń bowiem, noc ta miała magiczną moc i ujawniała przyszłość. Współcześnie andrzejki to doskonała okazja do zabawy i spotkań z przyjaciółmi. Dnia 29 listopada 2012 roku w Szkole Podstawowej w Wilczycach organizowana została zabawa andrzejkowa, która od lat wpisana jest w kalendarz stałych imprez szkolnych.Tego dnia nie mogło zabraknąć wróżb i przepowiedni, które dla młodszych koleżanek i kolegów przygotowali uczniowie klas V i VI.Do tych najpopularniejszych należy lanie wosku na wodę, przekładanie butów czy losowanie karteczek z imieniem przyszłej sympatii. Każdy z uczestników zabawy, miał okazję dowiedzieć się, co w przyszłości przyniesie mu los. Dopełnieniem andrzejkowych atrakcji była zabawa taneczna i pyszny poczęstunek.
Próbny egzamin gimnazjalny 2013 CKE
W dniach 13 - 15 listopada 2012 roku uczniowie klas trzecich przystąpili do próbnego egzaminu gimnazjalnego. Arkusze egzaminacyjne przygotowane zostały przez ekspertów CKE.
Pierwszego dnia gimnazjaliści zmierzyli się z zadaniami z części humanistycznej. Egzamin rozpoczął się o godzinie 9 i składał się z dwóch części. W pierwszej z nich, która trwała 60 minut, uczniowie odpowiadali a pytania z historii i wiedzy o społeczeństwie. Następnie, po 45-minutowej przerwie,przystąpili do egzaminu z języka polskiego.
Druga część trwała 90 minut. Dnia 14 listopada o godzinie 9 rozpoczęła się część matematyczno-przyrodnicza. Przez pierwsze 60 minut uczniowie sprawdzili swoją wiedzę z zakresu chemii, fizyki, biologii i geografii. Po przerwie, która trwała 45 minut, gimnazjaliści przystąpili do rozwiązywania zadań z matematyki. Przewidziany czas na tę część egzaminu to 90 minut.
Część językowa, która odbyła się 15 listopada, zakończyła próbne zmagania egzaminacyjne. Sprawdzian składał się z poziomu podstawowego (czas trwania 60 minut) i rozszerzonego (czas trwania 60 minut).
W roku szkolnym 2012/2013 egzamin gimnazjalny, który nazywany jest również "małą maturą", przeprowadzony zostanie po raz drugi w nowej formule.

Maluchy kl. 0-3 w teatrze
W dniu 14 listopada 2012 roku zorganizowany został dla uczniów klas 0 - III Szkoły Podstawowej w Wilczycach wyjazd do Opatowa. W tamtejszym Domu Kultury dzieci oglądnęły przedstawienie pt. Król Lasu. Mali widzowie poznali bohatera o imieniu Brud, który wraz ze swoimi towarzyszami Szczurem i Karaluchem pragnęli stworzyć imperium Brudu. W tym celu niszczyli zieleń i rozrzucali w lesie śmieci. Do walki z zagrożeniem Król Dąb i marszałek dworu Sowa wezwali na pomoc doktora Bąbla. Uczonemu udało się uratować las, a wnuka Jędrka przekonać, że leśna przyroda jest piękna i niepowtarzalna. W trakcie przedstawienia dzieci poznały jakie niebezpieczeństwa wiążą się z bezmyślnym wyrzucaniem śmieci. Edukacyjny wydźwięk spektaklu wzbogacony został piękna dekoracją i kolorowymi kostiumami. Aktorzy poprzez bezpośredni kontakt z publicznością i wspólne śpiewanie piosenek sprawili, że najmłodsi z zaciekawieniem śledzili losy bohaterów przedstawienia.
Udział w spektaklu pt. Król Lasu był doskonałą okazją do zaszczepienia w dzieciach zainteresowania teatrem i uwrażliwienia ich na tę formę sztuki. Wyjazd dzieci zorganizowany została w formie zadania publicznego MEN: "Realizacja szkolnych projektów promujących przyjazną adaptację dzieci w edukacji szkolnej", na które szkoła otrzymała kwotę 10 000 złotych.

Uroczystość z okazji Dnia Niepodległości
13 listopada 2012 r.
Dzień 11 listopada to niezwykle symboliczna data w historii Polski. Na domach i ulicach zobaczyć można powiewające biało - czerwone flagi. Tego dnia wspominani są bohaterowie, których pracy i poświęceniu zawdzięczamy wolność oraz niepodległość.
Każdego roku Dzień Niepodległości w naszej szkole obchodzony jest niezwykle uroczyście. Z tej okazji dnia 13 listopada 2012 roku na hali sportowej w Wilczycach odbyła się akademia z okazji 94 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość została rozpoczęta wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. W czasie występu, przygotowanego przez uczniów klasy V Szkoły Podstawowej w Wilczycach, przypomniane zostały dzieje trwającej 123 lata drogi ku niepodległości. Całość oprawiona została w patriotyczne wiersze i pieśni.

Wycieczka do Sandomierza kl. 0-1
Dnia 9 listopada 2012 roku zorganizowany został wyjazd do Sandomierza. Jego uczestnikami były dzieci z klas 0 - I Szkoły Podstawowej w Wilczycach. Pierwszym punktem wycieczki była projekcja bajki pt. Księga dżungli w Kinie Starówka. Po seansie uczestnicy wyjazdu udali się do sandomierskiego zamku. Zasoby Muzeum Okręgowego w Sandomierzu wzbudziły wśród maluchów duże zainteresowanie. Dzieci miały okazję zobaczyć rekonstrukcję wnętrza chaty mieszkalnej z dawnej wsi sandomierskiej, dotknąć znajdujące się w niej sprzęty i poznać ich zastosowanie. Dzieci zobaczyły również wystawę pt. Ziemia Sandomierska w pradziejach i wczesnym średniowieczu, kolekcję biżuterii wykonanej z krzemienia pasiastego oraz piękne srebra, które w przeszłości stanowiły wyposażenie królewskiej kuchni. Ostatnim punktem wycieczki był obiad w restauracji, po którym dzieci udały się na spacer po Starówce Sandomierza. Wyjazd okazał się dla najmłodszych niezwykłą atrakcją, której towarzyszyły wielkie emocje. Dla wielu maluchów była to pierwsza zorganizowana wycieczka, w której uczestniczyli. Wycieczka dzieci zorganizowana została w formie zadania publicznego MEN: "Realizacja szkolnych projektów promujących przyjazną adaptację dzieci w edukacji szkolnej", na które szkoła otrzymała kwotę 10 000 złotych.
JUBILEUSZOWY X MARSZ SZLAKIEM LEGIONÓW

W dniu 06.10.2012r 20-osobowa grupa uczniów Zespołu Szkół w Wilczycach pod opieką nauczycieli: Wojciecha Klimczaka, Elżbiety Jankowskiej i Katarzyny Stępień wzięła udział w JUBILEUSZOWYM X MARSZU SZLAKIEM LEGIONÓW, który wiódł trasą dojścia I Brygady w sile pułku do Jakubowic, z rejonu Słabuszewic w dniu 08.X.1914r pod dowództwem komendanta Józefa Piłsudskiego, i odejścia po tygodniowym kwaterowaniu na dalszy szlak bojowy w kierunku na Bidziny, Drygulec. Opiekunowie i uczniowie trasę ok. 15km pokonali w ciągu ok. 5godz. Po dotarciu do celu w Jakubowicach odbyło się uroczyste zakończenie marszu. Organizatorzy marszu zapewnili uczestnikom poczęstunek i ciepłe napoje. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe proporce i dyplomy z podziękowaniem za udział w marszu.