Szkoła Podstawowa im. Stanisława Młodożeńca w Wilczycach
18 września 2019r. Spotkanie z rodzicami.
Szanowni Rodzice,


w dniu 18 września 2019 roku o godzinie 15.30 odbędzie się spotkanie z wychowawcami i nauczycielami przedmiotów. Spotkanie rozpocznie się na sali gimnastycznej.

Serdecznie zapraszamy

Dyrekcja i Nauczyciele Szkoły Podstawowej w WilczycachLekcje czas zacząć!
02 września 2019r odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Wypoczęci i gotowi do pracy wróciliśmy po dwóch miesiącach akacji. Wszystkim naszym Uczniom życzymy sukcesów edukacyjnych, do dzieła kochani!!!
„E-pracownie Województwa Świętokrzyskiego” w Szkole Podstawowej w Wilczycach!
W ramach wdrożenia projektu „e-Pracownie WŚ”15 komputerów najnowszej generacji wraz z oprogramowaniem edukacyjnym trafiło w lipcu do Szkoły Podstawowej w Wilczycach. Te urządzenia dają zupełnie nową jakość w ofercie edukacyjnej zwłaszcza, że współpracują z Ogólnopolską Siecią Edukacyjną przy wykorzystaniu sieci szerokopasmowej. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wilczycach będą mogli uczestniczyć w ciekawych zajęciach prowadzonych za pomocą nowoczesnego sprzętu i najnowszych technologii informatycznych, a dzięki temu edukacja na wysokim poziomie jest gwarantowana. Zatem do dzieła!
WAKACJE, ACH WAKACJE !!!!

W okresie wakacyjnym świetlica szkolna działająca w Szkole Podstawowej w Wilczycach prowadziła zajęcia dla dzieci pod hasłem ,,Wakacyjna przygoda ze szkołą”. Spotkania skierowane były do wszystkich dzieci z gminy Wilczyce i nie tyko, gdyż w zajęciach uczestniczyły również osoby przebywające na wakacjach w naszej pięknej miejscowości .Frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania i grupa rozrosła się do prawie 20 osób w wieku od trzech do 13 lat. Dzieci brały udział w zajęciach plastycznych , rytmicznych , kulinarnych i sportowych. Tematyka spotkań ukierunkowana była na rozbudzanie kreatywności dziecka , konstruktywnego myślenia i wszechobecnej zabawy z uśmiechem na ustach. W przeddzień zakończenia odbyła się dyskoteka dla małych i dużych , gdyż w zabawie uczestniczyły również mamy , które wykazały się wspaniałym poczuciem rytmu. Dziękuję wszystkim dzieciom i rodzicom za przemiłą współpracę i zapraszam za rok .
Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020 - 02.09.2019r. godz. 900 hala sportowa.

Msza święta - 01.09.2019r. godz.930.

Dowozy w dniu 02.09.2019r. TUTAJ

Plany lekcji dla klas TUTAJ

Dowozy uczniów do szkoły obowiązujące od 03.09.2019r. TUTAJ


XI Konkurs Recytatorski im. Stanisława Młodożeńca


07.06.2019 r. w Szkole Podstawowej w Wilczycach odbył się w XI Konkurs Recytatorski im. Stanisława Młodożeńca. Wzięło w nim udział kilkunastu uczniów z okolicznych szkół. Młodzież konkurowała ze sobą recytując wiersze najwybitniejszych polskich poetów i pisarek. ,,Świat słowem malowany” – tak brzmiał temat tegorocznego konkursu. Po zakończeniu recytacji jury żarliwie debatowało nad tym, kto zdobędzie nagrody – pojedynek na słowa był bowiem niezwykle zacięty, a poziom przygotowania uczniów i ich zdolności recytatorskie wyrównane. Podjęcie decyzji nie było zatem łatwe.
Przed ogłoszeniem wyników najstarsze uczennice szkoły, w której odbył się konkurs, zaprezentowały informacje na temat Stanisława Młodożeńca, a także zadeklamowały kilka utworów tego znamienitego poety. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wilczycach – pani Ewa Dragan wręczyła zwycięzcom nagrody, a każdemu uczestnikowi dyplom za uczestnictwo w konkursie. W każdej z poszczególnych kategorii wiekowych jury wytypowało pierwsze miejsce oraz wyróżnienie. W I grupie wiekowej (klasy I-III) pierwsze miejsce zajęła Lena Rutkowska ze Szkoły Podstawowej w Wilczycach, wyróżniona zaś została Oliwia Śmigała reprezentująca Szkołę Podstawową w Łukawie. W II kategorii wiekowej (klasy IV – VI) I miejsce zajęła Eliza Atamańczuk ze Szkoły Podstawowej z Daromina. W tej kategorii wręczono również kilka wyróżnień: dla Zofii Hały, Patrycji Kwietniewskiej oraz Oliwii Kality – uczennic Szkoły Podstawowej w Wilczycach oraz dla Julii Kolery i Piotra Śmigały ze Szkoły Podstawowej z Łukawy. W III kategorii wiekowej (klasy VII – VIII oraz III gimnazjum) I miejsce zajęła Kinga Ziółkowska ze Szkoły Podstawowej w Wilczycach, zaś wyróżnienie wręczono Gabrieli Kolasińskiej reprezentującej Szkołę Podstawową w Łukawie. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Egzamin na kartę rowerową


Jak co roku, uczniowie klasy 4 przystąpili do egzaminu, w celu uzyskania uprawnień do kierowania rowerem (karty rowerowej). Warunkiem otrzymania dokumentu było :
1. Zdanie egzaminu teoretycznego mającego formę testu, sprawdzającego znajomość: przepisów ruchu drogowego, znaków, sygnałów drogowych, zasad bezpiecznego poruszania się po drogach oraz pierwszej pomocy przedlekarskiej.
2. Zdanie egzaminu praktycznego obejmującego: przygotowanie do jazdy i ruszanie z miejsca na płaskim terenie, jazda do przodu po prostej i łukach w kształcie ósemki, jazda po wyznaczonym torze, prawidłowe hamowanie i zatrzymanie pojazdu w wyznaczonych miejscach, właściwe reagowanie na znaki i sygnały drogowe oraz sprawdzenie stanu technicznego roweru. Wszystkim, którym to się udało gratulujemy.
M.G.

Piknik przedszkolaków


13 czerwca 2019 odbył się coroczny piknik dla wszystkich przedszkolaków z naszej szkoły, przygotowany przez wychowawczynie grup przedszkolnych. Na powitanie dzieci zgromadzone na kocach wśród zieleni, zagrały w kalambury i inne gry, następnie świetnie się bawiły i tańczyły przy muzyce oraz częstowały się przygotowanymi dla nich wcześniej smakołykami . Po odpoczynku dzieci puszczały duże bańki, grały w piłkę, bawiły się w podchody oraz inne ulubione gry ruchowe. To był gorący, pełen wrażeń dzień.
Przedszkolaki w Sandomierzu.


We wtorek 11 czerwca przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do pięknego Sandomierza. Pierwszą atrakcją jaka na nich czekała była wizyta w Zbrojowni. Nasi najmłodsi uczniowie mogli tam nie tylko zobaczyć, ale również przymierzyć zbroje rycerskie i suknie księżniczek. Przewodnik w humorystyczny sposób opowiedział dzieciom o tym kim byli rycerze, jakie musieli mieć cechy oraz jakie mieli obowiązki. Dzieci poznały również najbardziej znaną sandomierską legendę „O Halinie Krępiance”.
Ze Zbrojowni przedszkolaki udały się na Mały Rynek, gdzie mogły cieszyć się smakiem pysznych lodów i gofrów. Później był spacer nad Wisłę, gdzie czekał już statek, którym popłynęli w rejs. I ten punkt programu okazał się najatrakcyjniejszy dla naszych milusińskich. Przy promieniach słońca wszyscy podziwiali panoramę starego Sandomierza.
I.Ch.


19 czerwca ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO - DOWOZY I ODWOZY


8.00 - Wysiadłów – Zagrody 8.10 – Tułkowice 8.15 - Wilczyce Szkoła
Bugaj 8.25 - Wilczyce Szkoła
Kolonie Wilczyce 8.40 - Szkoła
Studzianki 8.00 - Pielaszów – Przezwody 8.15 – Pęczyny 8.20 - Wilczyce Szkoła
Wilczyce Ostra Góra 8.25 - Wilczyce Szkoła

0DWOZY OKOŁO GODZINY 11.00 I TURA
11.00 Tułkowice – Zagrody – Wysiadłów – Łukawa
11.00 Bugaj – Kolonie Wilczyce
11.20 Pęczyny – Przezwody – Pielaszów – Studzianki


Zielona szkoła


W dn. od 20.05-24.05.2019 r. grupa dzieci i młodzieży z naszej szkoły, pod opieką pana Macieja Gajdy, pani Marty Majchrowskiej, pani Moniki Sakłaskiej-Gawron i pana Pawła Anioła przebywała na zielonej szkole w Janowie Lubelskim.
Ośrodek Wypoczynkowy "ALMATUR", położony w sosnowym lesie nad Zalewem Janowskim, w pobliżu piaszczystych plaż i ścieżek rowerowych, to doskonałe miejsce na kilkudniowy pobyt dla miłośników przyrody i ekstremalnych wrażeń oraz odskocznia od szkolnych murów i ławek.
Bogaty program pobytu nie pozwalał uczestnikom nawet na chwilę nudy. W planie znalazły się zarówno zajęcia przyrodniczo-dydaktyczne, jak i rekreacyjne.
Pod okiem przewodników uczniowie zwiedzili m.in. wystawę przyrodniczą w Ośrodku Edukacji Ekologicznej, udali się na wycieczkę autokarową do ostoi koników biłgorajskich żyjących w naturalnym środowisku leśnym, zobaczyli rezerwat leśno-historyczny "Lasy Janowskie", zwiedzili Janów Lubelski, udali się także do ścieżki dydaktycznej w rezerwacie leśno-florystycznym "Szklarnia". Ponadto złożyli wizytę w tradycyjnej pracowni garncarskiej w Łążku Garncarskim, gdzie spotkali się z garncarzem. Mieli niepowtarzalną okazję poznać tajniki rzemiosła w czasie pokazu oraz próby samodzielnego lepienia garnków. Wielu wrażeń estetycznych dostarczyła wycieczka do rezerwatu “Imielty Ług”., gdzie zobaczyli ciekawą florę i faunę torfowisk.
Poza zajęciami przyrodniczymi, uczniowie mieli bogaty wachlarz zajęć na świeżym powietrzu. Zapaleni kolarze codziennie odbywali długie wycieczki rowerowe pod okiem instruktora. Miłośnicy wspinaczek mogli sprawdzić swoje umiejętności w parku linowym o różnym stopniu trudności. Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra terenowa paintball. Wizyta na pływalni “Otylia” w Janowie Lubelskim była miłym relaksem między codziennymi zmaganiami sportowymi. Ponadto gry zespołowe i dydaktyczne, dyskoteka, karaoke i ognisko dopełniły plan pobytu.
Uczestnicy zielonej szkoły po pięciu dniach pełnych wrażeń, z bagażem wiedzy, z nowymi siłami oraz w doskonałych nastrojach, ale z małą nutką nostalgii, wrócili do swoich domów.

„W krainie bajtów” - satyryczna opowieść.
W dniu 24.05.2019r w naszej szkole odbyło się podsumowanie działań profilaktyczno - wychowawczych realizowanych w ramach Programu wychowawczo-profilaktycznego w szkole. W tym dniu gościli u nas aktorzy Impresariatu Artystycznego INSPIRACJA z Krakowa z przedstawieniem pt. „W krainie bajtów”, które bardzo się uczniom podobało.
„W krainie bajtów” to satyryczna opowieść o dziecku, które odchodząc od klawiatury od razu zasiadało przed ekranem telewizora. Lub na odwrót. Aż pewnego dnia obudziło się w wygenerowanej przez komputer wirtualnej rzeczywistości, świecie niezbyt przyjemnym i zaludnionym przez mało przyjaźnie nastawione postacie: Złodzieja Czasu, Wirusy, Natrętów Reklamowych i tajemniczego Sieciowego Potwora. Na dodatek nasz bohater czuje, że powoli staje się robotem i przestraszony uznaje, że czas wracać do domu. Żeby tego dokonać czeka go trudna praca - musi nauczyć się jak wykorzystywać nowe media z pożytkiem, poradzić sobie z przejawami agresji i bezkrytycznym przejmowaniem negatywnych wzorców osobowych. Uczy się jak bezpiecznie posługiwać się internetem i unikać pułapek, które może on stwarzać dla dzieci.

Po przedstawieniu uczniowie z każdej klasy zaprezentowali krótkie scenki rodzajowe o szkodliwości używek, dopalaczy, alkoholu, papierosów.


KSIĘGI , KSIĄŻKI I KSIĄŻECZKI
Świetlica szkolna prowadzi zbiórkę książek dla dzieci i dorosłych na rzecz Szpitala w Sandomierzu.

Książki posłużą jako biblioteczka dla pacjentów - małych i dużych.

Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji, dla trzech najbardziej zaangażowanych osób wyjazd do Sandomierza w celu przekazania zebranego księgozbioru i wizyta w lodziarni – gratis!!!

Akcja trwa do 10 czerwca 2019r.


Koordynator akcji:
Barbara Grudzień


Warsztaty DEMO
W dniu 05.04.2019 uczniowie klas: VIII i III gimnazjalnej wzięli udział w Warsztatach DEMO zorganizowanych przez ZSCKR Sandomierz-Mokoszyn. Warsztaty przeprowadzono w trzech blokach tematycznych : 1.Weterynaria( Diagnostyka weterynaryjna) 2.Architektura Krajobrazu i Ogrodnictwo. 3.Mechanizacja i Agrotronika.

Celem warsztatów było przybliżenie uczniom form i metod doskonalenia umiejętności w zawodach do których przygotowuje ZSCKR, a także pomóc im w wyborze kierunku dalszego kształcenia.

Podczas zajęć warsztatowych nasza młodzież miała okazję poznać budowę i działanie nowoczesnych maszyn i urządzeń rolniczych, samodzielnie wykonać projekt ogrodu, poznać zasady diagnostyki weterynaryjnej, wykonać rozmaz krwi i przeprowadzić obserwacje mikroskopowe. Na zajęciach florystycznych uczniowie wykonali piękne aranżacje kwiatowe -zgodne ze sztuką japońskiej ikebany, wykazując się dużą inwencją twórczą .

Podsumowanie warsztatów odbyło się w szkolnym internacie, gdzie czekał na nas słodki poczęstunek.

I co dalej ABSOLWENCIE- a może Mokoszyn ?

B.M.

WARSZTATY W KLASIE 4
Dnia 03.04.2019r w naszej szkole, w klasie 4 odbyły się warsztaty z Panią Renatą Ordon pedagogiem z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sandomierzu. Spotkanie dotyczyło komunikacji w grupie rówieśniczej i budowania relacji interpersonalnych oraz koleżeńskich. Uczniowie zapoznali się z podstawowymi zasadami porozumiewania się oraz odczytywania i nazywania komunikatów pozawerbalnych.

M.G.

BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM - spotkanie klasy 4 z policjantką.
27.03.2019r uczniowie klasy 4 spotkali się z policjantką Wydziału Ruchu Drogowego w Sandomierzu. Celem wizyty było przypomnienie i utrwalenie przepisów ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem ruchu rowerzystów. W ramach przygotowania do egzaminu na kartę rowerowa policjantka rozmawiała z dziećmi o ruchu pieszych, ruchu rowerzystów, wyposażeniu roweru, manewrach, ,znakach drogowych pionowych i poziomych, zasadzie ograniczonego zaufania, zasadzie prawej ręki czy sygnałach wydawanych przez policjanta na skrzyżowaniu.
Wszyscy mają nadzieję, że spotkanie pomoże im pewniej i bez stresu zdać egzamin na kartę rowerowa. Życzymy powodzenia
M.G.

Dzieci z przedszkola w Pacanowie

1 kwietnia 2019 roku uczniowie z klasy OA, OB oraz najmłodsze 3- latki wzięły udział w wycieczce do Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Odwiedzając to miejsce, dzieci znalazły się w wyśnionej bajce pełnej kolorów i niespodzianek, pod opieką bajkowej przewodniczki wróżki. Na początku, zadaniem dzieci było rozpoznanie przez nich przedmiotów pochodzących z różnych bajek, następnie „zaczarowanym pociągiem” udaliśmy się w podróż pod ziemię, w morskie głębiny, kolorową łąkę, przestworza kosmosu. Po podróży mali uczestniczy wycieczki zwiedzali „ czarodziejski las” gdzie kwiaty opowiadały bajki, a w sali kinowej oglądały film „Przygody Bolka i Lolka” oraz „Reksio”. Bajkowi podróżnicy z naszej szkoły mieli również okazję na wizytę w Sali Kwiatów, odgadywali magiczne zagadki. Nie mogło zabraknąć w programie wycieczki czasu na poznanie bohatera Centrum Bajki – Koziołka Matołka, z którym dzieci zrobiły sobie zdjęcie, oraz zakup pamiątek w księgarni. Wycieczka wszystkim się bardzo podobała, na pewno kiedyś tu wrócimy.
IV EDYCJA KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO I WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH.

13 marca 2019 roku w wydziale zamiejscowym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego odbyła się IV edycja Konkursu Języka Angielskiego dla uczniów klas VI-VIII szkoły podstawowej oraz III klasy gimnazjum. Do rozwiązania testu przystąpiło 71 uczniów z 14 szkół z Sandomierza i powiatu sandomierskiego, a także z Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego oraz innych ościennych powiatów. Zadania obejmowały wiedzę ze słownictwa i gramatyki, czytanie ze zrozumieniem oraz wiedzę o krajach anglojęzycznych. Szkołę Podstawową z Wilczyc reprezentowali uczniowie: Patrycja Grudzień, Andżelika Juda, Michał Gradziński, Jakub Andura, Jakub Spychała, Szymon Nowak.
Zajęcia edukacyjne 24.04.2019r.
Od środy 24.04.2019r. szkoła pracuje zgodnie z tygodniowym rozkładem zajęć edukacyjnych.

DyrektorDowozy i odwozy od 10.04.2019 do 17.04.2019 /egzaminy/