Szkoła Podstawowa im. Stanisława Młodożeńca w Wilczycach
e-świetlica
Moi drodzy. Witam Was w e-świetlicy


Tydzień szarad i karnawałowych zabaw (25.01.-29.01)


Hasło tygodnia:
„W karnawale, w karnawale, wszyscy bawią się wspaniale”

Moi drodzy, mamy następny tydzień karnawału-czyli czasu zimowych zabaw, maskarad, pochodów i balów. Czy wiecie że : Karnawał zwany w Polsce „Zapustami” lub „ Mięso postem” jest to czas przygotowań do Wielkiego Postu i oczekiwania na Wielkanoc? Słowo karnawał wywodzi się od włoskiego „ carnevale”, które oznacza pożegnanie z mięsem. Okres karnawału wpisuje się również w rytmy natury i zwiastuje bliskie nadejście wiosny. Kiedy zaczyna się karnawał, a kiedy kończy? Data rozpoczęcia jest stała; zaczyna się 6 stycznia w Święto Trzech Króli. „Zapusty” trwają do Środy Popielcowej, która jest świętem ruchomym i przypada na 46 dni przed Wielkanocą. Karnawał hucznie obchodzi się w wielu krajach na całym świecie, jednak w każdym z nich wygląda trochę inaczej. Największą popularnością cieszą się zabawy w Wenecji, Rio de Janeiro i w Nicei. Z pewnością w tym roku karnawał będzie wyglądał nieco inaczej, ale bawić można się wszędzie, nawet w gronie swoich najbliższych. Wszystko zależy od inwencji, pomysłowości i dobrego humoru.
Czy wiecie o tym, ze w tym tygodniu obchodzimy też dwa święta nietypowe? Przypadają one w tym samym dniu: 28 stycznia obchodzimy Dzień Składanek i Łamigłówek oraz Międzynarodowy Dzień Puzzli.
Dlaczego obchodzimy te święta?
Dzień Składanek i Łamigłówek: Tego dnia zachęcamy do rozwiązywania zadań, które uczą logicznego myślenia, rozwijają kreatywność i wyobraźnię i umożliwiają naukę przez zabawę. Wśród setek tysięcy gier jakie do tej pory wymyślono, jedne są bardziej znane, drugie-mniej. Dla wielu wystarczy kartka papieru i ołówek lub po prostu kilka prostych rekwizytów.
Międzynarodowy Dzień Puzzli : Układanie puzzli, to świetna zabawa, która niewątpliwie posiada walory edukacyjne. Czego uczy układanie puzzli? Choćby wytrwałości w dążeniu do celu i koncentracji na wykonaniu zadań. Zabawa puzzlami stymuluje rozwój mózgu, ćwiczy spostrzegawczość i cierpliwość. Buduje wiarę we własne możliwości, trenuje pamięć i zdolności manualne.
Moje propozycje na ten tydzień:

Poniedziałek:
-dziś proponuję Ci karnawałowe hity. To aż godzina słuchania wesołych piosenek. Może Ci się spodobają i nauczysz się ich na pamięć? Zaśpiewaj i zatańcz z zespołem: Mix karnawałowe hity
-karnawał kojarzy nam się z balem maskowym. Jeżeli chcesz, możesz własnoręcznie wykonać piękną, twarzową maseczkę. Instrukcję jej wykonania znajdziesz tu:”Maski karnawałowe”

Wtorek: -a oto kilka pomysłów na taneczne zabawy. Możesz do nich zaprosić swoje rodzeństwo, a także rodziców. Poniżej znajdziesz dokładny opis zabaw takich jak: „Hawajskie limbo”, „Tańce wygibańce”, „Figury lodowe” i jeszcze kilka innych: ”Taneczne zabawy..”
Karnawał to także czas delektowania się pysznymi wypiekami. Z pewnością każdy z nas lubi karnawałowe róże, faworki lub puszyste pączki.
-a może spróbujesz przygotować samodzielnie proste babeczki, muffinki? Dokładny sposób ich przygotowania znajdziesz tu: „Proste babeczki..”

Środa:
Dziś pora na gimnastykę umysłu.
-spróbuj rozwiązać tą łamigłówkę. Przy okazji sprawdzisz swoją wiedzę z pojęć matematycznych : „pojęcia matematyczne"
-odszukaj słowa, które są ukryte w siatce liter. Znajdź je tak szybko, jak tylko potrafisz: „liczby w działaniach”

Czwartek:
Zachęcam Cię do zmierzenia się z wyzwaniami logicznymi.
-pierwsza gra to sudoku. Sudoku należy do najpopularniejszych gier rozwijających inteligencję. Ta gra nie tylko sprawia przyjemność, ale pomaga też ćwiczyć inteligencję i skupienie. Spróbuj więc zagrać: „sudoku..(link)
-a może zagrasz w szachy? To genialna zabawa, która jest znakomitym treningiem dla umysłu. To nie takie trudne ! Spróbuj, a na pewno nie będziesz się nudzić:”Graj w szachy..”

Piątek:
W ostatni dzień tygodnia proponuję Ci układanie puzzli.
-spróbuj wykonać proste obliczenia. Rozwiązania pozwolą Ci odkryć tajemnicę obrazka:”Zegar, cyfry..”

-te puzzle pomogą Ci w sprawdzeniu wiadomości przyrodniczych. Spróbuj prawidłowo odpowiedzieć na pytania i zobacz, co kryje ilustracja : „ Las’

Tydzień wielopokoleniowych spotkań (18.01-22.01)


Hasło tygodnia:
Pięknej szansy nie przegapcie, kochajcie Dziadków swych i Babcie !


Witajcie po feriach ! Mam nadzieję, że wszyscy jesteście zdrowi, wypoczęci i gotowi do działania. Mam nadzieję, ze znajdziecie czas na naukę poprzez zabawę w naszej e-świetlicy.
Zgodnie z naszą tradycją, podaję wam daty, które warto zapamiętać w tym tygodniu:
18 stycznia-Światowy Dzień Bałwana oraz Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka
21 stycznia-Dzień Babci
22 stycznia-Dzień Dziadka
A o to kilka informacji o tych świętach:
Światowy dzień Bałwana
- Bałwan jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli zimy. Dlatego właśnie w styczniu obchodzimy jego święto. Dla wielu ludzi jest to jedno z wielu wspomnień z dzieciństwa, które łączy ze sobą wszystkich. Lepienie bałwana było i ciągle jest niezwykłą zabawą nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych.
Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka
- Święto sympatycznego niedźwiadka przypada w rocznicę urodzin Alana Aleksandra Milne`a, angielskiego pisarza, który stworzył postać „ misia o bardzo małym rozumku”.
Brytyjski autor napisał przygody małego misia i jego przyjaciół dla swojego syna Christofera. Od tamtego czasu dzieło pisarza przetłumaczono na 46 języków i sprzedano w nakładzie ponad 7 mln egzemplarzy.
Dzień Babci i Dziadka
- W Polsce Dzień Babci obchodzimy 21 stycznia, a Dzień Dziadka 22 stycznia. W te święta wnuki mają okazję podziękować swoim dziadkom za trud włożony w wychowanie, za czas im poświęcony, za troskę, opiekę, zabawę i przekazaną wiedzę. W polskich kalendarzach zapisy tych świąt znalazły się na przełomie lat 60 i 70 tych XX wieku.
Ciekawostka: Na Okinawie (Japonia) Święto Dziadków trwa cały rok. Starsi ludzie są tam obdarzeni powszechnym i głębokim szacunkiem, a dla młodych są największymi autorytetami.
A oto zadania na ten tydzień:

Poniedziałek:
-żeby naprawdę świętować Dzień Bałwana, potrzebny jest śnieg, którego dziś mamy pod dostatkiem. Wykorzystaj tą okazję i ulep bałwana, jak tylko zobaczysz warstwę lepiącego się puchu. Wywołaj uśmiech na twarzy przechodniów. Nie zapomnij o marchewce, węgielkach i miotle, a także o nakryciu głowy dla swojego pupila !
-po powrocie do domu, proponuję Ci posłuchanie piosenki pt.„Ulepmy bałwana”
-możesz też obejrzeć piękną bajkę pt. „Dziewczynka i bałwanek”

Wtorek:
-Dziś proponuję Ci przyrządzenie ulubionego napoju Kubusia Puchatka. Potrzebne składniki to: 3 łyżki miodu, cytryna, woda mineralna, pomarańcza.
Sposób przygotowania:
1. wyciśnij sok z cytryny
2.miód rozpuść w szklance ciepłej wody(ostudź i przelej do dzbanka)
3.pomarańczę pokrój w plastry i wrzuć do dzbanka
4. Całość wymieszaj i dopełnij wodą mineralną. Smacznego !
-popijając pyszny, zdrowy napój, posłuchaj audiobooka o Kubusiu Puchatku: „Kubuś Puchatek

Środa:
-wykonaj laurkę dla babci i dziadka. Możesz skorzystać z błyskawicznych inspiracji zawartych w instrukcji pt. ” Laurka dla babci i dziadka”
-nie masz pomysłu na prezent? Proponuję Ci wykonanie pięknego, efektownego mydełka.
Dokładny sposób jego wykonania znajdziesz tu:Dzień Babci - własnoręcznie zrobiony prezent

Czwartek:
-dziś wielki dzień. Mam dla Ciebie słodkie zadanie: Poczęstunek dla Twoich dziadków. Możesz upiec tort, który zawsze wychodzi. Wykonaj go własnoręcznie, pod czujnym okiem kogoś dorosłego. Szczegółowe instrukcje znajdziesz tu:„ Tort, który zawsze wychodzi..”
-teraz pora na życzenia, wręczenie laurki oraz własnoręcznie wykonanego prezentu. Jest to też czas na poczęstunek i długą rozmowę z szacownymi jubilatami.

Piątek:
-zagraj z Babcią i Dziadkiem w gry planszowe np. w „kółko i krzyżyk”,” młynek” lub „warcaby”. Życzę Wam udanej zabawy: „Gry planszowe” (link )
-a może wspólnie wyruszycie w wirtualną podróż dookoła świata? W tej podróży pomoże Wam prezentacja pt. „Dookoła świata”Tydzień świątecznej magii i rodzinnych spotkań. ( 21.12-22.12)


Hasło tygodnia:
„Niebo- ziemi, niebu-ziemia, wszyscy wszystkim ślą życzenia..”

Moi drodzy, Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami.
Przygotowania w Waszych domach już z pewnością nabrały wielkiego tempa. Wszyscy z utęsknieniem czekają na czas, kiedy będzie można usiąść do wigilijnego stołu i z niecierpliwością czekać na pierwszą gwiazdkę.
Wigilia w polskiej tradycji to dzień wyjątkowy, ma własne zwyczaje, tradycje i wiele obrzędów nieodzownie z nią powiązanych. W świadomości Polaków, Boże Narodzenie zakorzeniło się jako wyjątkowy czas dla rodziny. Wszyscy spotykamy się przy jednym stole zapominając o wszystkich troskach, składamy sobie życzenia.
Wigilia była, jest i będzie momentem wytchnienia, odpoczynku i nadziei na lepszą przyszłość. Piękne i tradycyjne życzenia na Boże Narodzeni składamy bliskim nie tylko przy wigilijnym stole. W tym roku , ze względu na pandemię, nie mogą się przy nim znaleźć wszyscy, z którymi pragnęliśmy się przełamać opłatkiem. Może warto więc złożyć życzenia już w okresie przedświątecznym, robiąc to na własnoręcznie zrobionych kartkach?
Ciekawostka: Czy wiecie, że wiele bożonarodzeniowych zwyczajów pozostało nam po słowiańskich” Szczodrych godach”? Szczodre Gody nazywane też Świętem Godowym lub „Szczodruszką”, przypadały w okresie przesilenia zimowego, w przeddzień którego obchodzono tzw. „Szczodry wieczór”. Dla Słowian był to czas od którego liczono początek nowego roku obrzędowego i solarnego, czyli symboliczny czas triumfu światła nad ciemnością.
Z czasów tych pozostały nam: ozdabianie drzewek i dekorowanie domów, wędrówki kolędników, obdarowywanie się prezentami ,spotkania rodzinne, powstrzymywanie się od pracy w świąteczne dni, wkładanie pod obrus siana i wiara w to, że zwierzęta przemówią ludzkim głosem.

W tym tygodniu pozostało nam tylko dwa dni nauki. A oto, co proponuję w naszej e-świetlicy :

Poniedziałek:
Choinka pewnie już ubrana. Stoi strojna, piękna w jakimś specjalnym miejscu.
-dziś proponuję Ci wysłuchanie wzruszającej bajki H.Ch. Andersena o pewnej małej choince, która marzyła o innym życiu, przygodach, dorosłości oraz tym, by być kimś innym niż jest: ”Choinka.Opowiadanie..”
-możesz również obejrzeć bajkę pt. ”Cicha noc. Opowieść o Bożym Narodzeniu”
-obejrzyj prezentację pt. „ Szczodre Gody „ i dowiedz się więcej o tym słowiańskim Święcie: „Szczodre Gody”

Wtorek:
Dziś ostatni dzień nauki. Od jutra zacznie się przerwa świąteczna i upragnione ferie.
Pamiętaj o tym, aby ten wolny czas spędzić bezpiecznie !
-obejrzyj prezentację pt: „ Bezpieczne i zdrowe ferie zimowe” :„ Bezpieczne..”
-rozwiąż quiz pt. „Bezpieczne ferie zimowe”
Życzę Wam i Waszym najbliższym wszystkiego najlepszego ! Do zobaczenia po feriach.Tydzień rozmaitości i świątecznych przygotowań. (14.12-18.12)

Hasło tygodnia:

„Każdy z nas pamięta- coraz bliżej święta"


Grudzień, to piękny czas związany ze Świętami Bożego Narodzenia: pieczenie pierniczków, ozdabiane domu,, rozpływanie się w dźwiękach świątecznej muzyki. Mnóstwo smakołyków, zapachów i ciepła, które rozgrzewa serca nawet w najchłodniejszy dzień. Wszyscy czekamy na czas, w którym można wypocząć, podsumować miniony rok i snuć marzenia na przyszłość.
Czy wiecie, że w grudniu oprócz tych najważniejszych świąt, są inne mniej znane święta?
Niektóre z nich są celebrowane co roku, inne dopiero stają się częścią naszej kultury. Część z nich traktujemy z przymrużeniem oka. W tym tygodniu obchodzimy:
15 grudnia- Dzień Esperanto i Międzynarodowy Dzień Herbaty
16 grudnia-Dzień potraw z czekoladą
17 grudnia-Dzień Rozmów Twarzą w Twarz
18 grudnia-Międzynarodowy Dzień Emigrantów
19 grudnia-Dzień cukierków i Dzień wiecznie zielonych roślin.

Słowniczek:

celebrować-obchodzić uroczyście jakieś ważne wydarzenie.
Esperanto-sztuczny międzynarodowy język utworzony przez Polaka L. Zamenhofa.
Emigrant-osoba, która opuszcza miejsce zamieszkania w celu osiedlenia się w innej miejscowości lub innym kraju

W tym tygodniu proponuję Ci trochę zabawy i nieco nauki, a także kilka zadań związanych z przygotowaniem do Świąt:


Poniedziałek:
Święta kojarzą nam się z przygotowaniem smacznych potraw. Te potrawy wcale nie muszą być wyszukane. Dziś nietypowe wyzwanie dla każdego miłośnika naleśników:
-Spróbuj(oczywiście z pomocą osoby dorosłej) przygotować naleśniki. A może ułożysz je na talerzu tworząc świąteczną choinkę? Udekoruj drzewko według własnego pomysłu.(zdjęcie)
A oto przepis: ” Naleśniki usmażysz jak mistrz”
-a może wolisz upiec z mamą mięciutkie i pyszne pierniczki? Przepis znajdziesz tu: ”Mięciutkie, pyszne...”

Wtorek:
-moja propozycja na dziś: weź udział w teleturnieju pt.” Poznajemy świat organizmów”. Sprawdź swoją wiedzę i przekonaj się, ile punktów możesz zdobyć : Teleturniej „poznaj świat...”
-najstarszych uczniów zachęcam do obejrzenia prezentacji i sprawdzenia swojej wiedzy z lektury pt,” Quo Vadis” prezentacja „Quo..”

Środa:
Coraz bliżej święta. Z nimi związane są różne, piękne tradycje. Czy chcesz je poznać?
-jeśli tak, to obejrzyj bajkę pt. „Tradycje świąteczne”
-w wolnej chwili możesz posłuchać najpiękniejszych piosenek świątecznych i kolęd Piosenki i koledy tutaj

Czwartek: -By w twoim domu nie zabrakło ciepłych, dekoracyjnych elementów,, proponuję Ci wykonanie kilku prostych ozdób. Na pewno wprowadzą one świąteczną atmosferę i pięknie przyozdobią Twoje mieszkanie. Do wykonania ozdób, wykorzystaj materiały, które z pewnością znajdziesz w swoich domowych zasobach. Inspiracje do twoich możesz znaleźć w tych filmach p t. : 1. „Jak zrobić dekorację świąteczną w słoiku’, 2. „Papierowa choinka”, 3. „Aniołek z papieru. Jak zrobić ozdoby świąteczne”

Piątek:
-dziś pora na zajęcia muzyczne i ruchowe. Posłuchaj piosenki pt „Ulepimy dziś bałwana”. Zaśpiewaj razem z zespołem „Maskotki”. Melodia na pewno od razu wpadnie Ci w ucho, a tekst jest łatwy do zapamiętania.
Przy śpiewaniu piosenki możesz wykonywać ruchy zwariowanego bałwanka.
Życzę wesołej zabawy ! : piosenka „Ulepimy dziś bałwana”Tydzień Praw Człowieka i nie tylko...... (07.12-11.12)

Hasło tygodnia:
„Każdy ma prawo do szczęścia, pozwól innym być szczęśliwym”

Moi drodzy. W tym tygodniu mamy dwa ważne święta. Te święta przypadają w tym samym dniu : 10 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka, oraz Światowym Dniem Piłki Nożnej.
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, to święto ustanowione przez Zgromadzenie Narodowe ONZ w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw człowieka. Historia pokazuje, jak wiele osób z różnych kontynentów i kultur wkładało wysiłek w działania zapewniające przestrzeganie praw i wolności człowieka.
„Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swoich praw, a każdy ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby”- te podstawowe dla każdego z nas wartości są zawarte w Deklaracji: "Deklaracja Praw Człowieka"
Światowy Dzień Piłki Nożnej został ustanowiony przez ONZ i obchodzony corocznie 10 grudnia. Piłka nożna to dla wielu z nas nie tylko zwykła gra, ale także styl i rytm życia. Głównym celem Światowego Dnia Futbolu jest zjednoczenie zarówno piłkarzy, jak i kibiców oddanych tej grze sportowej. O popularności gry zdecydowała przede wszystkim jej uniwersalność. Do gry w piłkę nożną nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, wystarczy piłka, wygodne buty i kawałek murawy.

A oto co proponuję Wam w tym tygodniu:

Poniedziałek:
Z grudniem związanych jest mnóstwo przysłów i powiedzeń ludowych. -możesz sprawdzić swoją wiedzę na ten temat. Postaraj się połączyć w parę początek powiedzenia z jego zakończeniem w taki sposób, aby powstało pełne przysłowie. Pamiętaj, że części przysłów zawierają rymy. Życzę dobrej zabawy: „przysłowia grudzień”

Wtorek:
Dziś dzień gier i zabaw. W związku z tym proponuję Ci kilka ciekawych zadań:
-gry z zabawy logiczne i zręcznościowe (link gry i zabawy
-14 fajnych zajęć, kiedy się nudzisz ”14 fajnych..”
-a może spróbujesz udekorować choinkę? Udekoruj choinkę

Środa:
-moja propozycja na dziś, to przeprowadzenie prostych eksperymentów. Do ich wykonania potrzebujesz tylko produktów, które na pewno znajdziesz w swoim domu. Są to: zapałki i zakraplacz, proszek do pieczenia, soda oczyszczona, olej, ocet, barwniki spożywcze, płyn do mycia naczyń i puste słoiki .Zapraszam do twórczego działania:
„Żywe zapałki'', „Eksperyment z kwaskiem cytrynowym”, ”Chemiczne jajo”

Czwartek:
Poszanowanie praw człowieka ma dla nas wielkie znaczenie. Ile o nic wiesz?
-Sprawdź, rozwiązując test „prawo i prawa człowieka”
-możesz też wykonać pracę plastyczną pt.:” Prawa człowieka-mam prawo do ...”

Piątek:
-Dziś możesz sprawdzić swoją wiedzę o polskich piłkarzach, a także o piłkarzach na całym świecie. Pomogą Ci w tym quizy pt:
1. „Czy znasz piłkarzy reprezentacji Polski?” quiz tutaj
2. „ Czy dobrze znasz piłkarzy?” link do quizu
-zaczyna się weekend. Może zagrasz w piłkę, ze swoją rodziną?Tydzień wolontariatu i innych grudniowych tradycji (30.11-04.11)


Hasło tygodnia:
„Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli”


Zaczyna się kolejny tydzień naszych spotkań w e-świetlicy. W tym tygodniu mamy kolejne daty, które warto zapamiętać:
4 grudnia obchodzimy Dzień Górnika, tradycyjne święto górnicze, zwane też „Barbórką”
„Barbórka” jest obchodzona w Polsce już od ponad 160 lat. Poza górnikami w tym dniu świętują również geolodzy i inne osoby związane z wydobywaniem paliw kopalnych.
Z okazji barbórkowego święta życzymy wszystkim górnikom i geologom wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości w ich ciężkiej i niebezpiecznej pracy.
5 grudnia świętujemy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Celem obchodów tego dnia jest uznanie pracy wolontariuszy na całym świecie, za ich trud, czas i umiejętności. W tym dniu składamy najserdeczniejsze wszystkim tym, którzy każdego dnia poświęcają swój czas, zaangażowanie i wysiłek, bezinteresownie pomagając innym.
Czy wiecie, że w naszej szkole także działa Szkolny klub Wolontariusza?
6 grudnia mamy Dzień Świętego Mikołaja, popularnie zwany ‘Mikołajkami”.
Jaka jest historia tego święta ?
Zwyczaj świętowania i wręczania sobie w tym czasie prezentów związany jest z legendą, która dotyczy postaci Św. Mikołaja.. Jest to średniowieczna historia życia biskupa z Miry, który w dniu 6 grudnia wręczał dzieciom prezenty oraz dbał o najbardziej potrzebujących.
Obecnie „Mikołajki”, to kontynuowanie tej tradycji, ale nieco w zmieniony sposób. W nocy z 5 na 6 grudnia Mikołaj zostawia grzecznym dzieciom podarunki pod poduszką, w butach, czy skarpetach powieszonych przy kominku.

W tym tygodniu proponuję wam następujące zajęcia:

Poniedziałek:
-chcesz się dowiedzieć: na czym polega praca górnika? Jak wygląda strój górnika?
Jakie jest górnicze godło? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w prezentacji pt. ”Dzień górnika” -narysuj laurkę dla górników i napisz dla nich życzenia. Laurkę możesz wykonać węglem do rysowania.

Wtorek:
-dziś jest 1 grudnia. Zaczyna się czas oczekiwań na Święta Bożego Narodzenia. Ten czas może Ci urozmaicić kalendarz adwentowy. Od dziś, każdego dnia możesz w nim otwierać jedno okienko i wykonywać kolejne zadania. Skorzystaj z prezentacji : Kalendarz adwentowy
Życzę miłej zabawy !
-napisz list do Świętego Mikołaja. Możesz skorzystać z generatora do pisania listów do Mikołaja Genarator listów

Środa:
-dziś proponuję Ci pracę plastyczną. Może chcesz własnoręcznie wykonać świątecznego krasnala? Ten skrzat będzie fantastycznym prezentem dla Twoich bliskich.
Potrzebne Ci będą materiały:
1. kolorowa skarpeta
2.pół kilograma ryżu
3.wstążka
4.klej na gorąco lub klej „kropelka”
5.futerko na brodę
6.pompon na nos
A oto przepis na krasnala - patrz obok
- a może wolisz wykonać prosty eksperyment? Do przeprowadzenia go potrzebujesz jedynie: balonika, kawałka materiału i skrawków papieru. Tu masz prostą instrukcję :doświadczenie z balonem

czwartek:
-dziś możesz poćwiczyć pamięć. Pomoże i w tym prezentacja pt. Mikołajkowe memory
A może zmęczyło Cię już siedzenie przy komputerze? Przecież codziennie spędzasz przy nim kilka godzin. Proponuję Ci więc parę innych zajęć:
-pomóż rodzicom w obowiązkach domowych
-wykonaj parę ćwiczeń gimnastycznych
-wyjdź z rodzicami na spacer
-zagraj z rodzeństwem w dowolną grę planszową

piątek:
-obejrzyj film pt. “Czym jest wolontariat i kto może być wolontariuszem” “Czym...”
-naucz się piosenki pt” Piosenka o pomaganiu ludziom”. Słowa i muzyka do piosenki są łatwe do zapamiętania: piosenka
Życzę Wam miłej zabawy !
Tydzień Patriotyczny w naszej świetlicy( 09.11-13.11)


Tydzień andrzejkowych zabaw i pluszowych przytulanek (23.11-27.11)


Hasła tygodnia:
„Totalna magia, czyli andrzejkowy zawrót głowy”
„Przytul misia „


Drogie dzieci, w tym tygodniu mamy dwie okazje do zabawy i świętowania- „Dzień Pluszowego Misia” i „Andrzejki”.
A o to trochę informacji na temat tych świąt:
Dzień Pluszowego Misia Pluszowy miś –ulubieniec z dzieciństwa, powiernik wielu sekretów obchodzi swoje święto co roku 25 listopada. Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w 100 rocznicę powstania maskotki, w 2002 roku.
Pierwsza maskotka powstała pod nazwą Teddy Bear, od imienia prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora Roosvelta.
Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Miś pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą zabawką. Jest misiem po to, żeby go tulić, kiedy pada deszcz, kiedy nam jest wesoło, czy tez smutno.
Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misia nie przemija bo: „Czy to jutro, czy to dziś-wszystkim potrzebny jest miś”.
Andrzejki obchodzimy corocznie 29 listopada. Jest to jeden z tych wyjątkowych, magicznych dni w roku.
Dawno temu, w przedostatni dzień listopada, gdy ktoś chciał się dowiedzieć co go spotka w najbliższym czasie, sięgał po andrzejkowe wróżby. Kiedyś Andrzejki nazywano „Jędrzejkami” lub „ Andrzejówkami”. Wtedy kojarzyły się z takim zwyczajem jak lanie wosku przez klucz, pisanie imion dziewcząt lub chłopców na kartkach chowanych pod poduszkę, a rano losowanie jednej z nich. Popularną wróżbą było pieczenie „bałabuszek”-małych bułek z karteczkami w środku, a także wróżby z butami i drobnymi przedmiotami ukrytymi pod talerzykiem. Do wróżb podchodzono z wielką powagą.
Dziś nie traktujemy andrzejkowych wróżb tak poważnie, patrzymy na nie z przymrużeniem oka. Andrzejki, to przede wszystkim dobra zabawa i ciekawy sposób na spędzenie czasu.

A to propozycje dla Was na ten tydzień:

Poniedziałek:
-zaśpiewaj piosenkę o misiach
-wydrukuj misia i nadaj mu kolor dowolnym sposobem: kredki, farby, plastelina, bibuła itp.
-weź misia i ćwiczcie razem przy muzyce
-poznaj ciekawostki o różnych misiach
-obejrzyj film „Trzy misie”
We wszystkich tych zadaniach pomoże Ci prezentacja pt.„Dzień misia”

Wtorek:
-zastanów się, czy znasz misie o których napisano książki lub nakręcono filmy?
-czy wiesz, jak wyglądał miś Paddington, miś Yogi, miś Colargol,, czy miś Puchatek?
-czy pamiętasz, co było przysmakiem Gumisiów?
Jeżeli tak, to spróbuj rozwiązać Quiz pt. „Misie”

Środa:
-dziś razem ze swoim misiem możesz zacząć przygotowania do „Andrzejek”
-na ten wieczór przygotuj sobie ładny strój
-dopełnieniem stroju może być kapelusz czarownicy(czarownika)
Do wykonania kapelusza potrzebne Ci będą:
1.papier techniczny
2.nożyczki
3.ołówek
4.linijka
5.klej
6.zszywacz
7.cyrkiel
8.farbki, brokat, naklejki W wykonaniu pracy pomoże Ci instrukcja: KAPELUSZ
A może wolisz zrobić czapkę wróżki? Obejrzyj film instruktażowy pt. ”Jak zrobić czapkę wróżki”

Czwartek:
-aby dowiedzieć się więcej o andrzejkowych tradycjach proponuję obejrzenie dwóch krótkich filmów:
1. „Andrzejki, magiczny wieczór z wróżbami”
2. „Andrzejkowe zagadki-prezentacja”

Piątek: Pozostało nam niewiele czasu do andrzejkowego wieczoru. Dziś proponuję zadanie kulinarne:
-razem z mamą lub inną dorosłą osobą możecie upiec ciasteczka z wróżbami. Prosty przepis znajdziesz tu: „Przepis..”
-zachęcam Was także do udziału w konkursie na wróżbę andrzejkową, przygotowanym przez Samorząd Uczniowski
-Andrzejki kojarzą nam się także z tańcem. A może nauczysz się kroków „Belgijki”?
Obejrzyj krótki film „Belgijka, krok po kroku”